Bilim Kahramanları Buluşuyor

Sıkça Sorulan Sorular

Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Challenge nedir?
Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Challenge programı, FIRST  Vakfı ve LEGO firmasının ortak çalışmasından doğmuş, uluslararası, kar amacı gütmeyen bir programdır. Gençler ve çocuklar 4 - 10 kişi arası takımlar kurarak her yıl dünyanın gündemine ait farklı bir tema üzerinde araştırma yapıp,  çözüm üretip, paylaşıp, özgüven inşa ederler. Evrensel sunum metotlarını uygulayarak takım olarak çalışması ve kaynakları iyi kullandıkları bir deneyim yaşarlar.

Program hangi yaş grubuna yöneliktir?
Bilim Kahramanları Buluşuyor programı, 9-16 yaşındaki ortaokul ya da lise kademesinde öğrenim gören öğrencilere yöneliktir.

Programa nasıl başvurulur?
Takımların 18 yaşından büyük bir çalıştırıcı (takım koçu) öncelikle http://www.bilimkahramanlari.org/turnuvakayit/ sayfası üzerinden koç kaydı oluştururlar. Kayıt dönemi geldiğinde takım koçu http://www.bilimkahramanlari.org/turnuvakayit/takim_kayit.php sayfasından kendine ait kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaparak takım kaydını oluşturur.

Yeni sezon Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Challenge kayıt ve sistem takım güncellemeleri ne zaman sona erecek?
Kayıt ve sistem veri güncelleme ile ilgili tüm bilgilere yeni sezon bilgileri açıklandıktan sonra http://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org/sezon-dosyalari/ sayfasında bulunan “KAYIT BİLGİLENDİRME” dosyasından ulaşılabilir. Kayıt ve sistem güncellemeleri son tarihlerinin duyuruları ilgili takımların koçları ve danışmanları ile e-posta ve sosyal medya duyuruları aracılığıyla paylaşılmaktadır.

Yeni sezon ile ilgili sezon dosyalarına nereden ulaşılabilir?
Sezona ait güncel dokümanlar http://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org/sezon-dosyalari/ sayfasına yüklenmektedir.

Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Challenge turnuvalarına hazırlanmak için takımların nelere ihtiyacı var?
Turnuvaya katılan her takımın, kendisine ait en az 1 adet robot seti ve üzerinde çalışabileceği bir turnuva masası olur. Bu set NXT seti, EV3 seti ve SPIKE™ Prime seti olabilir. Geçtiğimiz senelerde almış olan takımların tekrar almasına gerek yoktur. Robot setine uygun yazılım ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Robotları programlayabilmeniz için bilgisayara ihtiyacınız vardır. Ayrıca sezona ait tema setinin temin edilmesi gerekmektedir.

Bireysel olarak çocuk kaydı yapabilir miyiz?
Bilim Kahramanları Buluşuyor programına kayıtlar takım halinde yapılmaktadır. Bu sebeple bireysel katılımcı kaydı yapılmamaktadır.

Sezon teması neye göre belirlenir?
Dünya genelinde 100’ü aşkın ülkede gerçekleşen turnuvalar için her sene FIRST LEGO League Challenge, insanlığı ve dünyayı ilgilendiren güncel bir konuya ait bir tema belirler.

Turnuva tarihleri ve sezon toplantılarına dair bilgilere nereden ulaşılabilir?
Sezona ait yerel turnuvaların ve ulusal turnuvanın uygulanacağı şehir, mekan ve tarih bilgileri açıklandığında https://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org/turnuva-takvimi/ sayfasından, sezon toplantıları şehir, tarih ve mekan bilgileri açıklandığında ise https://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org/sezon-toplantilari/ sayfasından ulaşılabilir.

Turnuva gününde takımlar neler yapıyor?
Takım koçu, turnuva günü kayıt masasında görevli kişilere 3 adet “JÜRİ TAKIM TANITIM FORMU”nu, tüm takım üyelerinin “AİLE ONAY FORM”larını ve her koç ya da danışman için “KOÇ/DANIŞMAN ONAY FORMU”nu teslim eder. Takımlar pit alanında kendileri için ayrılmış masalara yerleşirler. Takımlar bilgisayarlarını çalıştırabilir, robotları veya programları üzerinde son dakika değişikliklerini yapabilir, araştırmalarını, posterlerini, logolarını ve robotlarını sergileyebilirler. Turnuva günü verilecek olan turnuva programına göre takımlar proje, öz değerler ve robot tasarım jürilerine girerler ve 3 kez robotlarıyla maça çıkarlar. Değerlendirmeler tamamlandıktan sonra ödül törenine geçilir. Turnuva ödül töreni ile sonlanır. Turnuva günü ile ilgili daha detaylı bilgilere http://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org/sezon-dosyalari/ sayfasındaki “Koç El Kitabı” üzerinden ulaşılabilir.