Bilim Kahramanları Buluşuyor

Jüri Ol

Turnuvalarda Jüri Olmak

Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarında hem eğlenmek, hem de aktif olarak görev almanın en güzel yollarından biri jüri olarak yer almaktır. Jürilerimiz değerlendirme sürecinde takımlarla birebir iletişim kurar, onlara sorular sorar ve takımların toplumsal sorunlara yenilikçi çözümlerini dinleme fırsatı bulurlar.

Jüriler Hangi Alanlarda Değerlendirmelerde Bulunur?

2019-2020 sezonu itibari ile 3 farklı jüri kategorisinde tek bir jüri oturumu yapılmaya başlanmıştır. Bu nedenle jürilerimizin 3 jüri kategorisinde de takımları değerlendirmesi gerekmektedir.

1. Yenilikçi Proje:

Sezon teması çerçevesinde takımların yenilikçi projesi değerlendirilir. Takımlar sezon teması kapsamında belirli bir plan ile araştırma yapar, bir sorun belirler, uzmanlarla görüşür, yenilikçi bir çözüm üretir, bu çözümü geliştirir ve bunu etkin bir şekilde sunarlar.

2. Robot Tasarım:

Takımlar, yayımlanan temaya uygun bir şekilde oluşturulmuş Robot Oyununa hazırlanır ve  LEGO parçalarını kullanarak, bu oyunda kullanacakları otonom bir robot geliştirirler. Takımlar bu robotu geliştirirken için kodlama ve programlama becerisi kazanırlar, geliştirdikleri robotu, eklentileri ve kodu açıklar, tasarım ve kodlarını test edip geliştirirler ve bu süreci detaylı olarak açıklarlar.

3. Öz Değerler:

Takımların; ekip çalışması ve FIRST değerlerini içselleştirmelerini/ekip çalışması becerilerini öne çıkarma durumlarını değerlendirilir. Takımlar bu süreçte yeni beceriler keşfeder, yenilikçi olur, öğrendiklerini çevresini etkilemek için kullanır, birlikte çalışırken farklılıkları benimser, bunlara katkı sağlar ve tüm süreçte eğlenirler.

Jürilerimizden Beklenen Özellikler Nelerdir?

Jüri Olma Süreci Nasıldır?

2022-2023 19. Sezon Jüri Başvuru Linki

Bu yıl itibari ile jüri başvurularını Bilim Kahramanları Derneği Gönüllü Portalı üzerinden alacağız. Gönüllü Portalı'na daha önceden üye olmadıysanız öncelikle aşağıdaki adresten portala üye olmanız ve kayıt olduğunuz adrese gelecek aktivasyon emailini onaylamanız gerekmektedir. Üyeliğinizi aktifleştirdikten sonra Profilim başlığı altında yer alan "Jürilik Başvuru Formunu" doldurarak, etkinlikler kısmına gelip jüri başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvuru için Gönüllü Portalı: https://gonullu.bilimkahramanlari.org/#/

Sürece dair tüm sorularınız için [email protected] adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.