Adım Adım Turnuva

/Adım Adım Turnuva
Adım Adım Turnuva 2017-09-07T11:23:42+00:00
 • Turnuvaya katılma kararı alan kurum ya da kişi, 9-16 yaş arası en az 4, en fazla 10 genç ile bir takım kurar. Takımın başında, 18 yaşını geçmiş ve tüm süreç boyunca takıma destek olacak ve takımın Bilim Kahramanları Derneği ile iletişimini sağlayacak bir koç olması şarttır. Koçun yanında bir de takım danışmanı olması tercih edilir. Koç ve danışman herhangi bir kuruma/okula bağlı olmak zorunda değildir. Takım üyelerinin de, herhangi bir okula bağlı olma şartı aranmaz.
 • Koç takımını kurduktan sonra http://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org sitesinde yer alan “takımınızı oluşturun” butonunu tıklar ve açılan kayıt sayfasında sağ üst köşede yer alan “yeni takım koçu” butonunu tıklayarak sık kullandığı e-posta adresini ve bulunduğu şehri girerek kendine bir kayıt açar. Kayıt tamamlandıktan sonra girmiş olduğu e-posta adresine şifre gelir.
 • Aynı sayfa üzerinde yer alan “takım kayıt” butonunu tıklayarak, girmiş olduğu e-posta adresini ve şifresini girerek takım kaydını oluşturur. Takım kaydı oluşturduktan sonra son kayıt tarihine kadar (Son kayıt tarihine katılım şartnamesinden ulaşılabilir) kurmuş olduğu takım üyelerinin bilgilerini girebilir ve dernek tarafından duyurulacak tarihe kadar üye isimleri üzerinde değişiklik yapabilir.
 • Koçlar, takım kaydı sırasında “katılım şartnamesini” dikkatlice okuduğuna dair onaylamayı gerçekleştirmelidir aksi halde takım kaydını tamamlayamaz. Koçlar, bu şartnamede belirtilen kurallara uymakla yükümlüdür. (Katılım şartnamesine sezon dosyalarından da ulaşılabilir).
 • Koç, öncelikle Koç El Kitabı olmak üzere, http://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org sitesi üzerinden sezon Dosyaları başlığı altındaki tüm dosyaları dikkatlice okur. Takımın tüm üyelerini okudukları hakkında bilgilendirir. Bu dosyalar her sezon Eylül başında http://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org sitesine yüklenmektedir.
 • Koç, turnuvaya katılacak takım için takım kayıt bedelini ”bağış” açıklamasıyla Bilim Kahramanları Derneği hesabına yatırılır. (Sezon dosyaları arasında yer alan katılım şartnamesinden dernek hesabına ve takım kayıt bedeli bilgisine ulaşılabilir.)
 • Turnuvaya yeni katılan takımlara; 1 adet LEGO® MINDSTORMS® robot seti (Bu set NXT seti veya EV3 seti olabilir), 1 adet yazılım, 1 adet tema seti, 1 adet bilgisayar ve 1 adet turnuva masası gerekmektedir. LEGO® MINDSTORMS® robot seti, yazılım ve tema seti için Teknokta firmasından Hilal Irmak Şimşek ile irtibata geçilebilir. (Tel:+90(212)346.07.34/35, e-posta: hilal@teknokta.com)
 • Turnuva masasının ölçülerine http://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org sitesinde yer alan sezon dosyaları klasöründe yer alan saha kurulumu dosyasından ulaşılabilir. NXT seti alan takımların bilgisayarlarındaki minimum işletim sistemi MAC OS X veya Microsoft Windows XP olmalıdır.
 • Turnuvaya daha önceden katılmış ve LEGO® MINDSTORMS® robot seti (Bu set NXT seti veya EV3 seti olabilir), yazılım, masa ve bilgisayarı olan takımların bu ürünleri tekrar almasına gerek yoktur. 1 adet tema seti almaları yeterli olacaktır.
 • Koçların, Ekim-Kasım aylarında hafta sonları Bilim Kahramanları Derneği tarafından gerçekleştirilen tek günlük tema toplantılarına katılması tavsiye edilir. Toplantılar ücretsizdir.
 • Koçlar tema toplantılarının tarih ve yerlerini, kayıt esnasında verdikleri e-posta adresi üzerinden aldıkları bilgi e-postasından öğrenirler. Tema toplantısında, sezonun teması anlatılır. Turnuva Başhakemi, turnuva masası üzerinde, sezon görevlerini tek tek anlatır ve koçların sorularını yanıtlar.
 • Koçlar ya da takım üyeleri, derneğin facebook sayfası üzerinden istedikleri konularda danışıp, yardım alabilirler. Ayrıca gerçekleşmiş olan tema toplantılarından videolara da facebook ve youtube sayfasından ulaşabilirler. https://www.facebook.com/bilimkahramanlaribulusuyor – https://www.youtube.com/user/bilimkahramanlari
 • Turnuvalara ait tarih ve mekan bilgileri, http://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org sitesinde bulunan “Turnuva Takvimi” başlığı altında duyurulacaktır. Lütfen güncellemeleri takip edin.
 • Turnuvaya katılmadan önce takımın ne kadar çalışması gerektiği ile ilgili bilgilere koç el kitabından ulaşabilirsiniz.